Fesad u kontekstu bh. društva
Kur’an kao posljednja Božija Riječ, koja je dostavljena ljudima kao Uputa i Milost do Posljednjega dana, obiluje mnoštvom po(r)uka svakome čovjeku koji sebi želi dobro, kako u Prolaznosti, tako i u Zauvječnosti.
Kur’anske po(r)uke je moguće različito klasificirati, ovisno kako ih želimo tretirati: kao propise u odnosu na vjerovanje (dogmatiku), pravne propise (šerijatsko pravo – zakon), ponašanje (moralno-etički aspekt), povijest (kazivanje o Prošlome s ciljem uzimanja po(r)uke), itd.
Riječ “fesad” posjeduje izuzetno široko semantičko polje. U rječnicima arapskoga jezika, ovaj pojam, između ostaloga, u sebi smiruje značenja: nered, šteta, nesloga, korupcija, nepodesnost, nemoral, pokvarenost itd.
Za nas, ovaj put, kao motiv jeste kur’anska poruka iz sedmoga poglavlja – “Bedemi”, dio pravorijeka pedeset i šest: “Ne činite nered na Zemlji, nakon što je red, prvobitno, uspostavljen”. Ovu kolumnu možemo posmatrati i kao svojevrsni nastavak prethodne, u kojoj smo pisali o potrebi i važnosti transparentnosti u svakodnevnome životu.
Na početku želimo naglasiti da naša pažnja nije usmjerena na kur’ansku kontekstualizaciju fesada, iako ovaj pojam u kur’anskome kontekstu nudi sedam izuzetno važnih značenja, nego želimo ponuditi nekoliko promišljanja o kontekstualizaciji fesada u našemu, bosansko-hercegovačkome društvenom kontekstu.
Manifestaciju fesada u našemu društvu možemo, nažalost svakodnevno, prepoznati u korupciji koja postaje toliko otvorena i javna da se učesnici ne trude sakriti je od očiju javnosti.
Korupciju susrećemo gotovo u svim porama društvenoga života: školstvu, zdravstvu, javnoj upravi. Trgovina i kupovina diploma je postala toliko uvriježena pojava, da ne kažemo dnevna rutina, poput odlaska u kupovinu potrebnih prehrambenih artikala u dućanu ili ispijanja ritualne kafe. Ne tako davno sjetimo se afere sa kupovinom srednjoškolske diplome koja, čini nam se, kako društveno tako i pravosudno (!) pada u “tihi” zaborav.
Također, na nekim fakultetima, napose privatnim, kupovina ispita je postala student-public thing, gdje se već unaprijed zna koji je “lakši” put do zvanja. Zvanja, da. Znanja – to je već upitno. Na ovaj način se brutalno i sustavno uništava obrazovanje koje je jedan od temelja svakoga, pa i našega, društva.
Pored spomenutog, posljedica je obezvređenje odnosno ništenost istinskoga znanja, kao i institucija na kojima se ono daje. Dakako, istini za volju, treba spomenuti da i građani, u nekim slučajevima, iniciraju ovu pošast nuđenjem “koverte” kako bi osigurali neku uslugu koja im zakonski pripada (npr. liječenje) ili, pak, da bi izbjegli plaćanje visokih kazni u saobraćaju, policijskim službenicima znaju ponuditi “na kafu”, i tome slično.
Javne nabavke su postale sinonim za sustavnu korupciju u Bosni i Hercegovini. Na tim nabavkama se, prema istraživanjima nevladinih organizacija poput Transparency Internationala, šteta mjeri u milionima KM.
Naredna manifestacija fesada na koju želimo skrenuti pažnju, a koja je usko povezana sa prethodno kazanim, jeste fesad prilikom zapošljavanja u javni sektor. Opet, nažalost, na konkursima često se prednost daje podobnim nad nad sposobnim.
Osim što se na ovaj način nanosi ogromna šteta onima koji posjeduju bolje reference, odnosno kvalitet u odnosu na druge kandidate, vrši se i institucionalna nepravda (zulum) koja, zasigurno, sa sobom nosi ogromne posljedice, ne samo u odnosu na one koji ju je provode već i na sve odgovorne u cjelome “komandnom nizu”, do toga da može prouzročiti urušavanje cijele institucije ili njenu ozbiljnu kompromitaciju u društvu. Od ove pošasti nisu sačuvane ni one institucije u kojima bi trebala biti nezamisliva.
Fesad u obliku pokvarenosti, odnosno poročnosti, moguće je pronaći u laganju (kako na osobnoj, tako i na društvenoj razini), potom u konzumaciji nedozovoljenoga: alkohola, droga, ali i sve prisutnijoj ovisnosti o igrama na sreću, sportskim kladionicama, varanju kroz različite poslovne odnose, itd.
Zasvodeći ovu kolumnu, zaključit ćemo da su posljedice fesada, u bilo kojem obliku, štetne kako za pojedince tako i za društvo u cjelini. Fesad prouzročuje neslogu, razdor, zavadu i kao takav čovjeka ogoljava na razinu bezvrjednosti, neštetnosti, izopačenosti, pokvarenosti, i na koncu – neupotrebljivosti.
A najveća i najopasnija konsekvenca jeste da se putem fesada ruši Red kojega je višnji Allah uspostavio, a zbog čega će čovjek snositi posljedice na Budućem Svijetu pred Onim Koji je tog istog čovjeka upozorio da ne čini nered na Zemlji nakon što je red, prvobitno, uspostavljen.